ESENYURT VE SİLİVRİYE METROBÜS – BÜYÜKÇEKMECEYE METROYLA TELEFERİK GELİYOR

24.03.2017

1.828 Kişi Okumuş

0 Yorum

ESENYURT VE SİLİVRİYE METROBÜS, BÜYÜKÇEKMECEYE METROYLA TELEFERİK GELİYOR

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, metrobüs hattının Silivri’ye kadar uzatılması için çalıştıklarını, Esenyurt-Avcılar hattı çalışmalarının sürdüğünü, Büyükçekmece’ye metro ve teleferik hattı getireceklerini söyledi.

Son dönemde, planlanan projeleri katıldığı Ak Parti İlçe Başkanlığı toplantılarında toplantılarda açıklayan Kadir Topbaş bu kez Büyükçekmece’deydi.  Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği program kapsamında konuşma yapan Topbaş, Büyükçekmece halkına ulaşım konusunda müjde üstüne müjde verdi.

Bakırköy metrosu Büyükçekmece’ye kadar uzayacak

İstanbul’da ciddi ölçekte metro inşaatlarıyla çalışmaların devam ettiğini söyleyen Başkan Topbaş, “Yapılacak olan 80-90 kilometre metronun ihalesini yaptık. Bugün toplantıda arkadaşlarım bahsetti, kararları verilmiş. Artık 7 tane havarayla birlikte bir sistem devreye giriyor. Arkasından yeni ihale aşamalarına giriyoruz. Bunlardan bir tanesi Bakırköy’den Sefaköy’e kadar gelecek metronun devamı olarak da Sefaköy’den TÜYAP’a kadar bir metro için çalışıyoruz. TÜYAP dediğim Büyükçekmece’ye kadar metro yapılacak. Bu çalışmaların projeleri bitti, artık ihale aşamalarına doğru giriyoruz” diye konuştu.

Esenyurt ve Silivri’ye metrobüs geliyor

Büyükçekmece’nin merkez sorunlarını gidermek için çalışmaların sürdüğünü ifade eden Topbaş, “Büyükçekmece’de merkezdeki sıkıntıyı giderdik, köprü çalışmasını yapıyoruz. Bu çalışma ile orada bir rahatlık oluştu. Şimdilik Silivri’ye kadar metrobüs hattı üzerinde çalışıyoruz. Arkasında da 32,5 kilometre metronun projelendirmesini yapıyoruz. Aynı şekilde Esenyurt-Avcılar hattıyla ilgili de bir çalışmamız var. 32 kilometre 13 istasyon olarak yapılan hat da kısmen Büyükçekmece’den geçiyor. Bu da önemli ulaşım aksı oluşturmaktadır” şeklinde konuştu.

Tüyap’tan Büyükçekmece’ye teleferik hattı yapılacak

“Büyükçekmece sahilden TÜYAP’a kadar 2.5 kilometrelik bir teleferik çalışmamız var” diyen Topbaş, “Geldiniz bir metrobüsle veya metroyla sahile ineceksiniz, hemen teleferikle inip evinize gideceksiniz. Bunlar bize yetki veren insanların emekleri, bunları sizler yapıyorsunuz. Sizler bizi buraya getirdiniz, görev verdiniz ve sizlerin kararlarıyla bunlar yapılıyor” dedi.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.