Hollanda’da orangutanlara eş seçimi için tablet imkanı

03.02.2017

6.949 Kişi Okumuş

0 Yorum

BBC Türkçe’nin haberine göre Apeldoorn kentindeki Apenheul hayvanat bahçesinde yapılan bu uygulamayla araştırmacılar orangutanların üreme şansını artırmayı amaçlıyorlar.

‘Orangutanlar için Tinder’ deneyi kapsamında, 11 yaşındaki Samboja’ya uluslararası üreme programından olası partnerler gösteriliyor.

AMAÇ EŞLERİNİ NEYE GÖRE SEÇTİKLERİNİ ANLAMAK

Hayvanat bahçesinde çalışan davranışsal biyolog Thomas Bionda, Hollanda televizyonu NOS’a yaptığı açıklamada bir başka amacın da dişi orangutanların çiftleşeceği eşlerini neye göre seçtiklerini anlamak olduğunu söyledi.

Erkek orangutanlar Singapur gibi uzak yerlerden geldikleri için, hayvanat bahçesi başarılı bir çiftleşme şansını artırmayı umuyor.

Bionda “Sıklıkla, hayvanlar çiftleşmeden hayvanat bahçelerindeki yerlerine geri götürülmek zorunda kalıyorlar. Bir erkek ve bir dişi ilk buluştuklarında herşey her zaman iyi gitmiyor.” diyor.

DAYANIKLI TABLET ARAYIŞI

Bionda araştırmanın, hayvanlar arası ilişkilerde duyguların rolünü inceleyen daha büyük bir araştırmanın parçası olduğunu söylüyor. Bionda “Duygu büyük bir devrimsel öneme sahip. Vahşi yaşamda eğer bir duyguyu doğru yorumlayamazsanız, bu sonunuz olabilir.” diyor.

Araştırmacıların şimdilik en büyük sorunu orangutanların parçalamayacağı dayanıklıkta bir dokunmatik ekranlı tablet yapmak, çünkü Samboja’ya ilk tablet verildiğinde parçalamış, ardından araştırmacılar tabletleri camın ardından göstermek zorunda kalmış.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.